Montaż okien
Montaż wyrobów OKO-PLAST wymaga umiejętności i staranności. Okna dostarczane na plac budowy są przygotowane do eksploatacji. Dlatego też konieczne jest zapewnienie im ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami powierzchni zaprawą tynkarską podczas montażu.
W związku z tym zalecamy:
- magazynowanie okien w pozycji zbliżonej do pionowej, ustawienie ich na podkładach drewnianych lub z grubego kartonu izolujących od podłoża; jeżeli oparte są jedne o drugie należy stosować przekładki
- ochronę okien przed zabrudzeniem pyłami cementu i wapna;
- obsadzanie okien w nie otynkowane ośnieża po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz po zakończeniu innych prac tzw. mokrych wylewanie posadzek itp.;
- przed tynkowaniem ościeży, zewnętrzne płaszczyzny okien należy osłonić folią polietylenową;
- obsadzanie okien dwoma sposobami (w zależności od konstrukcji ściany) za pomocą śrub ościeżnicowych lub za pomocą kotew.
Wiercenie otworów pod śruby lub mocowanie kotew montażowych do ościeżnicy należy wykonać przed włożeniem wyrobów w ościeża po uprzednim zdjęciu skrzydeł z ościeżnicy.
Zamocowanie/zakotwienie okien w murze
Rozstaw zamocowań:
Miejsca zamocowań muszą być tak ustalone, aby było zagwarantowane swobodne przenoszenie sił na elementy budynku. Z reguły odstęp pomiędzy poszczególnymi punktami zamocowań przy usztywnionych profilach powinien wynosić najwyżej 700 mm. Odstęp od narożników, słupka stałego oraz ruchomego nie powinien przy tym przekraczać 100 mm - mierząc od wewnętrznego narożnika. Wskutek czego powstały odstęp od zewnętrznej krawędzi narożnika do pierwszego punktu zamocowania wynosi ok. 150 mm.
Dla rozmieszczenia zamocowań obowiązują z reguły szkice schematyczne wg rys. 2. W szczególnych wypadkach konieczne są dodatkowe zamocowania. Jeśli chodzi o wyrównania przemieszczeń między oknem a ramą montażową (wskutek zmian temperatury), należy w przypadku konstrukcji ram wziąć pod uwagę to, aby szczeliny połączeniowe między elementem budynku a ramą montażową były całkowicie uwolnione od konieczności przenoszenia nawarstwionych przemieszczeń. W związku z tym należy przyjmować regułę, że szczelina montażowa (odstęp ościeżnicy od muru) nie może być mniejsza niż 10 mm.
Kotwy montażowe:
Wybór kotew następuje poprzez uwzględnienie przenoszonych sił, wytrzymałości łączonych części (ściana ceglana, betonowa itp.) oraz występujących przemieszczeń w szczelinie połączeniowej. Z reguły używa się płaskich kotew stalowych mocowanych na kołki rozporowe.
Zamocowanie kotwami:
Kotew ścienna jest wpuszczona w przewidziane na nią miejsce w zewnętrznej stronie ościeżnicy.
Mocuje się ją w odstępach 700 mm, przy czym zewnętrzne punkty zamocowania powinny leżeć około 100 mm (dla okien białych) i 200 mm (dla okien kolorowych) od naroży wewnętrznych.
Zamocowanie kotwy montażowej do ościeżnicy odbywa się śrubą samowiercącą do stalowego zbrojenia okna.
Gdy kotwy zostaną zamontowane, okno zostaje wstawione w otwór w murze. Przedtem w narożnikach układa się klocki wyrównawcze.
Następnie okno zostaje ustalone dokładnie w pionie i poziomie za pomocą poziomicy oraz unieruchomione klinami drewnianymi. Przy oszklonych oknach należy sprawdzić poprawne funkcjonowanie skrzydeł. Jeżeli okno jest ustawione prawidłowo, mocuje się kotwy do muru. Poleca się złącze śrubowe z 8 mm kołkami rozporowymi. Użyte do zamocowania kliny drewniane można ponownie używać.
Zamocowanie śrubami ościeżnicowymi:
Okno można połączyć bezpośrednio z murem za pomocą specjalnych śrub ościeżnicowych przez otwór nawiercony w ościeżnicy. Ustawienie i zamocowanie okna odbywa się tak, jak przy mocowaniu kotwami. Szczególnie ważne jest, ażeby używać przedłużonych wierteł, wykluczających uszkodzenie ościeżnicy podczas wiercenia. Otwór w ramie okna musi odpowiadać średnicy śruby a śruby i wiertła dokładnie do siebie dopasowane.
- Długość śrub musi uwzględniać grubość mocowanej ościeżnicy.
- Średnicę śrub należy dopasować do średnicy kołków i ciężaru okna. Mur musi wytrzymać nacisk rozpierania.
Śrubę wkręca się bezpośrednio w mur przy pomocy specjalnej końcówki. Dla uniknięcia wygięcia ościeżnicy przed ostatecznym dokręceniem śrub zaleca się wprowadzić przekładkę drewnianą, którą po dokręceniu usuwa się.
Zamocowane złączki musza pewnie przenosić działające siły, które miałyby negatywny wpływ na funkcjonowanie okien. Przy planowaniu zamocowań należy brać pod uwagę następujące czynniki:
- obciążenie własne: ciężar okna, wielkość i rodzaj szkła, rodzaj otworu itp.
- obciążenie ruchowe: napór wiatru, wielkość okna, wysokość itp.
- obciążenia dodatkowe: dociskanie i szarpnięcia przy otwieraniu i zamykaniu itp
Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do uszczelnienia szczeliny montażowej pianką montażowo - uszczelniającą. Przy jej wyborze należy uwzględnić szczególnie temperaturę przy jakiej będzie wykonywany montaż. W okresie zimowym należy bezwzględnie zastosować piankę przystosowaną do stosowania w niskich temperaturach. Należy również przestrzegać zaleceń producenta pianki. Po wyschnięciu pianki odciąć jej nadmiar. Wówczas można przystąpić do obróbki glifów zabezpieczając okna przed zabrudzeniem.
UWAGA: przy dużych gabarytach okien należy uwzględnić siłę rozpierającą pianki montażowej i zastosować rozpory poziome i pionowe, aby uniknąć wygięcia elementów ościeżnicy.
Przy słupkach ruchomych (szczególnie balkony),
oraz przy szerokości okna powyżej 1800 mm wymagane jest kotwienie dołu ościeżnicy.